The Unfinished Swan preview
‘Less is more’ is een uitspraak die gamemakers tegenwoordig te pas en te onpas in de mond nemen, maar bij de indiegame The Unfinished Swan is ie volledig op z’n plaats. Met minimale middelen weet het spel gamers vanaf de eerste seconde te boeien en hun interesse vast te houden.
En dat terwijl het idee achter het spel zo simpel is. Je begint in een hagelwitte kamer. Alles is wit: de muren, het plafond, de vloer. Daardoor lijkt het aanvankelijk alsof je naar een wit scherm zit te kijken. Druk je vervolgens op een knop, dan je smijt je zwarte verf in ‘t rond. En met die zwarte verf, onthul je de contouren en voorwerpen van de wereld om je heen. Zo openen zich gangen, deuren en trappen, maar ook gevaren als afgronden, enorme kikkers of een onheilspellend bos.

Ontdekken
In vier jaar tijd is wat ooit begon als techdemo, uitgegroeid tot een volwaardige (PSN) game. Ontwikkelstudio Giant Sparrow bestaat slechts uit twaalf man (over minimale middelen gesproken) maar is geïncorporeerd in SCE Santa Monica Studio, net als Thatgamecompany (makers van Flower en Journey). Hierdoor is aanvullende kennis en talent slechts een paar kamers van hen verwijderd, en mede hierdoor kon The Unfinished Swan steeds omvangrijker worden en kreeg het een heus achtergrondverhaal. Dat verhaalt vertelt de bijzondere ontdekkingsreis van Monroe die via een magisch schilderij van zijn overleden moeder - de onafgemaakte zwaan uit de titel - in een wit-zwart Koningrijk belandt. Door met verf rond te strooien, openbaart de wereld zich, maar dienen zich ook allerlei aanwijzingen aan waardoor Monroe steeds meer te weten komt over ‘De Gekke Koning’ die er ooit de scepter zwaaide.
Spetterspatterspater
The Unfinished Swan is niet zo zwart-wit als ik aanvankelijk dacht. Rode ballonnen steken soms fel af tegen de witte omgeving, evenals de gele voetstappen van de Zwaan. De vogel doet dienst als gids en geeft je hints waar naar te kijken of in welke richting je het beste kan gaan.
Er komt beetje bij beetje meer kleur in het spel en de verf verandert in het tweede level in water. Het water oogt een beetje grijs/lichtblauw maar in donkere gebieden ziet het eruit als witte verf, maar… water kan opdrogen en zelfs verdampen na verloop van tijd!
Met water kun je schakelaars in beweging zetten maar ook klimplanten laten groeien. Terwijl de planten zich als slangen over de grond bewegen, kun je water blijven sproeien en zullen de groene takken en bladeren de richting op groeien waar jij water geeft. Dit werkt ook op muren en andere omheiningen en zo creëer je je eigen natuurlijk ladder. Andere vlekken kun je wegwassen, waarna er nieuwe hints en miniverhalen tevoorschijn komen die de rol van de Mad King verduidelijken.
Move it
Tijdens mijn Sony Experience trip van een paar maanden geleden was The Unfinished Swan al mijn favoriet, en hoe meer ik over de game te weten kom, hoe enthousiaster ik word. Het is daarbij een van de eerste PS3-games die ik liever met Move dan met de controller speel, terwijl beide opties mogelijk zijn. Hoe dan ook, dit wordt een heel bijzonder sprookje.
REACTIES (13)